Základna na Měsíci

Úvod

Naším cílem je navrhnout první soběstačnou základnu na Měsíci, ze které se budou moci vyvážet suroviny na stanici Gateway. Návrh je založen na léty prověřené Mezinárodní kosmické stanici.

Systém

Základna bude mít tvar válce. Při startu bude sfouknutá prostřední nafukovací část, takže základna bude kratší a vejde se do aerodynamického krytu rakety (ještě jí vybereme, ale pravděpodobně to bude New Glenn) Základna se bude skládat ze tří "materiálových" úseků:

Průřez

Na obrázku je zobrazen průřez základnou. Prostor, ve kterém půjde chodit a pohybovat se bude 2,5 m vysoký a 2,5 m široký. Z obou stran bude obklopen dvěma skříněmi, ve kterých budou moci být jak vědecké experimenty, tak vybavení pro posádku. Pod podlahou bude sklad. V případě problému totiž musí být k dispozici náhradní díly. Může se tam také uložit zrovna nepoužívané vybavení. Nad stropem je místo pro vzduchotechnoku a elektrické kabely.

Simulant lunárního regolitu

K testování ISRU technologií jsme udělali jednoduchý simulant lunárního regolitu. Je z jemně nadrceného bazaltu. Skládá se z pyroxenu, olivínu, magnetitu, živce a sopečného skla.